Miało być o zabezpieczeniach w produktach inwestycyjnych i oszczędnościowych, więc jak zwykle zaczynam od podstaw.?☕️

Inwestując, lokując, trzymając gotówkę często kierujesz się stereotypami, utartymi założeniami dotyczącymi bezpieczeństwa postrzeganego najczęściej jako dostęp do własnej gotówki w każdej chwili i/lub gwarancji, że „nie wyjmiesz mniej niż włożyłeś”. Tak jest i już. To Nasza oszczędność poznawcza.
Często po prostu nie zawracamy sobie głowy, żeby nad jakąś sprawą dłużej się zastanowić bo robimy coś od zawsze lub „wszyscy to wiedzą”.
I tym razem nie chodzi nawet o utratę realną wartości pieniądza przy inflacji. Tylko o nominał.

Jak chcesz się pozastanawiać nad potocznym „bezpieczeństwem pieniędzy”, to czytaj dalej.

Usłyszałam ostatnio (w całkiem poważnej rozmowie), że najbezpieczniej trzymać gotówkę w domu, bo banki mogą upaść. Słyszałam też, że banki to złodzieje i oszuści bo kasują prowizję za wypłaty i zarabiają tylko same na naszych pieniądzach, ale to już inna historia.

Idąc tym torem myślenia układamy kolejność bezpiecznego trzymania pieniędzy w następujący sposób:
1.w domu ?
2. w banku na lokacie
3 w złocie
4.w obligacjach SP
Dopiero później akcje czy fundusze inwestycyjne i nieruchomości.
(potwierdzają to badania opinii publicznej)
A pomiędzy spotkamy jeszcze setki dziwnych produktów, które oferują pozorne gwarancje i bezpieczeństwo.
To NIE jest prawidłowa kolejność ?

Racjonalna i obiektywna odpowiedź na pytanie gdzie pieniądze są bezpieczniejsze – w domowym sejfie czy w banku jest prosta i nie powinna budzić wątpliwości u osoby kierującej się zdrowym rozsądkiem. W banku. Albo w bankach, jeśli mówimy o kwocie przewyższającej równowartość 100 tys Euro, bo właśnie tyle wynosi gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla jednego klienta jednego banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma dwa najważniejsze zadania – gwarantuje wypłatę 100% depozytu klientom w razie upadłości banku i monitoruje a w razie potrzeby restrukturyzuje podmioty bankowe zagrożone upadłością.
Działa na podstawie ustawy z 2016 roku, właściwie to instytucja państwowa wtrącająca się wszystkim bankom i biorąca od nich pieniądze (składki ubezpieczeniowe) aby zapewnić bezpieczeństwo klientom deponującym pieniądze.

Więcej o BFG w załącznikach w komentarzu (formalnie,odstawa prawna,nuda ;))

Wracając do zabezpieczeń – czy jesteś w stanie wyobrazić sobie lepsze umocowanie prawne niż gwarancja Skarbu Państwa?
Od 2016 roku zbankrutowały chyba 3 małe banki spółdzielcze, wszyscy klienci otrzymali swoje depozyty w przeciągu kilkunastu dni.

Pomyśl co musiałoby się stać, żeby to. Polska jako kraj ogłosiła bankructwo? Wojna światowa? Przychodzą mi do głowy tylko pomysły z gatunku scenariuszy Political fiction albo space opery.
(nawet reelekcja temu nie grozi)

Co za tym idzie w starciu bank czy dom porównujemy bezpieczeństwo oparte na
?Systemie bankowym
?Gwarancji SP
?Zamku od drzwi naszego mieszkania

Wiesz, że polisa ubezpieczeniowa na dom ma wyłączenie na gotówkę przechowywaną w domu?
Co to znaczy? Jeśli powódź zniszczy Ci dom, wybuchnie pożar lub ktoś Ci się włamie do mieszkania i wyniesie z niego kasę?‍♀️…możesz o niej zapomnieć.

Jeśli też uważasz, że gwarancja Skarbu Państwa ?to najpewniejsza gwarancja to może warto zastanowić się, czy to obligacje skarbowe nie są najbezpieczniejszym dostępnym instrumentem do przechowywania oszczędności.

Jak działają obligacje i jakie jeszcze zabezpieczenia możesz spotkać w produktach depozytowych i inwestycyjnych w następnych postach.?

Jeśli szczególnie interesuje Cię jakiś temat albo masz dylemat co dalej z inwestycjami, umów się na konsultację ☕️
Zapraszam
#edukacjafinansowa #Finansoweespresso

You must be logged in to post a comment.