Dzisiaj zamiast opowiadać o działaniu konkretnego instrumenu finansowego chciałabym zwrócić Waszą uwagę na zmiany w ofercie po stronie produktów inwestycyjnych w bankach.
Od wejścia w życie Mifid2 (czyli najogólniej mówiąc wytycznych unijnych nakładający na dystrybutorów liczne obowiązki informacyjne oraz obostrzenia w oferowaniu produktów inwestycyjnych w celu „ochrony inwestorów” ale też zmieniająca sposoby rozliczeń między TFI a dystrybutorem.. o tym więcej później) Banki zmniejszają dostępną dla klientów ofertę funduszy, często ograniczając sie tylko do jednego towarzystwa. Najczęściej swojego własnego (w Santanderze-Santander TFI itd.).
Co z tego?
No to,że jeśli chcemy dobrze ułożyć sobie portfel i skorzystać z możliwości wyprcowania ponadprzeciętnych zysków przez najlepszych zarządzających lub kupić fundusz,który nam odpowiada – musimy szukać oferty poza swoim bankiem.
Szczerze mówiąc akurat w moim banku jest ta oferta jest ok, i gdyby nie moi klienci – nie wpadłabym na to, żeby wrzucić tutaj ten temat.
Rozmawiamy sobie o budowie portfela, o strategiach funduszowych a tu – brak podstawowych opcji do wyboru! ?
A jak jest u Was??

Fakt – w dzialach Private Banking lub Wealth Menagement w praktycznie każdym banku mamy dostęp do pełnej (albo prawie pełnej) oferty Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Oferta dla klientów indywidualnych nie jest już taka dobra ?
Wesz przecież,że poszczególne fundusze , mimo że nazywają się podobnie osiągają różne wyniki , pobierają różne opłaty więc uwierz mi – jest różnica czy wybierzesz do portfela np. fundusz akcji Millenium TFI czy fundusz akcji rynków wzrostowych Skarbiec ?
(sprawdź wyniki i się przekonaj ?‍?)
Czyli co? Jak chcę zacząć inwestować muszę zmienić bank, żeby mieć znośną ofertę? albo założyć nowe konta a kilku bankach? Niekoniecznie.
Takie rozwiązanie niesie za sobą niedogodności w postaci choćby posiadania kilku kont, loginów haseł… no i braku możliwości podglądania wszystkiego w jednym portfelu ( w jednym pliku, na jednej stronie).
To trochę utrudnia inwestowanie. Szczególnie jeśli dopiero zczynamy – może zniechęcić.
Jest inne,wygodniejsze wyjście – od lat powstają platformy inwestycyjne, dzięki którym możeby wybierać produkty różnych TFI i mieć je w jednym miejscu. Często bez żadnych opłat (taniej niż w bankach)i bez wymogów dotyczących wysokości posiadanych aktywów.
Wybierając ją dla siebie należy zwrócić uwagę nie tylko na kompletność oferty i ceny ale i na bezpieczeństwo transakcji ?
(Czyli znowu ryzyka! ?)
O tym w kolejnych wpisach, albo na indywidualnych konsultacjach ☕️
Zapraszam ?

#finansoweespresso #edukacjafinansowa #funduszeinwestycyjne #banki

You must be logged in to post a comment.