Jak wynika ze statystyk przytaczanych na portalach finansowych i stronach internetowych TFI (*towarzystwo funduszy inwestycyjnych) napływy pieniędzy inwestorów indywidualnych do funduszy były w ostatnim miesiącu rekordowo duże. (2,4mld zł)
Dlaczego to dobra wiadomość dla instytucji finansowych? Kto korzysta na przeniesieniu kapitału drobnych inwestorów detalicznych z depozytu bankowego na fundusz inwestycyjny?
Wszyscy. ?
Bank -ponieważ dzięki temu, że zabierzesz pieniądze z lokaty i wpłacisz je na fundusz inwestycyjny, który ma w swojej ofercie Bank nie musi płacić :
✅.podatku od Twojego depozytu (schodzi koszt)
✅.odsetek Tobie za lokatę (schodzi kolejny koszt)
✅. Zarabia część opłaty za zarządzanie i całą opłatę dystrybucyjną, którą Ty płacisz do funduszu.
(na pewno masz w swoim banku dużą ofertę funduszy w zakładce „inwestycje” tam znajdziesz tabelę opłat-dochodzą do 5%)
TFI? – ponieważ od obracanych pieniędzy pobiera opłatę za zarządzanie (dzieli się nią z bankiem, jak to działa opowiem Ci później)
Rynek ogólnie ?- Bo pieniądze, które wpłacasz do TFI i kupujesz za nie jednostki uczestnictwa przecież nie leżą w skarbcu i nie czekają na lepsze czasy! Zarządzający w ramach strategii danego funduszu lub subfunduszu (zgodnie ze statutem) kupują za nie papiery wartościowe, czyli akcje i obligacje kreując tym samym popyt ?
Ty – bo ostatecznie to produkt inwestycyjny, który z założenia ma przynieść Ci większy zysk niż lokata czy konto oszczędnościowe.
Żeby jednak tak było, że jako inwestor zarobisz na funduszach i będziesz z nich zadowolony, powinieneś przede wszystkim mieć świadomość co rzeczywiście kupujesz i ile za to płacisz.
Niestety według analiz o których wspomniałam największe napływy obserwuje się do funduszy dłużnych, czyli takich ,które inwestują w obligacje.
Uważane są one za fundusze najbezpieczniejsze, w siedmiostopniowej klasyfikacji ryzyka oznaczane są klasą 1 lub 2. więc w świetle dyrektywy unijnej MIFID i wg utartego standardu prezentowanego w bankach i biurach maklerskich nadają się dla osób o małym doświadczeniu i niskiej wiedzy inwestycyjnej.
Kiedyś też wydawało mi się, że to dobra droga dla niedoświadczonego inwestora, bo przynajmniej „nie zrobi sobie krzywdy”, teraz jednak mam spore wątpliwości.?
Nie wolałbyś decydując się już na ten krok w inwestowanie w fundusze zarobić kilka -kilkanaście procent?
Mówiłam Ci już, że dobry portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany – czyli powinien zawierać różne klasy aktywów niezależnie od jego wielkości i wykorzystywanych instrumentów.
Tak samo jest z funduszami.
Dlaczego myślę, że możesz nie być zadowolony z inwestycji całych pieniędzy w fundusz dłużny?
(pieniężny, obligacyjny)
Wybierając fundusz oglądamy jego wyniki np.za ostatni rok, dwa, pięć. Są one ogólnodostępne. Znajdziesz je na stronie banku, TFI, w karcie produktu, KiiD (kluczowe informacje dla inwestorów)
Widzisz, że taki fundusz obligacji zarabiał spokojnie przez ostatnie lata 1,5-2,5% w skali roku.
To dużo więcej niż na lokacie.
Jednak należy pamiętać, że zysk z takiego funduszu zależy w dużej mierze od oprocentowania obligacji , które przecież drastycznie spadło po ostatnich obniżkach stóp procentowych.
(pisałam o tym wcześniej, więc już to wiesz)
Więc jeśli kiedyś obligacje płaciły powiedzmy 3%-4% rocznie, fundusz dobrze nimi zarządzał podbijając ten wynik aktywnym zarządzaniem i pobierał opłatę np.1% mogłeś zarobić 2,5-3%.
Wiesz jakie jest teraz oprocentowanie obligacji? Sprawdziłeś opłaty?
Odpowiedz sobie, czy to dobra droga ?
Albo zapytaj Doradcy w banku, który z 20 dostępnych funduszy obligacji ma szansę na zysk netto wyższy niż opłaty.??
(część TFI co prawda zaczyna obniżać opłaty aby dać zarobić klientom funduszy dłużnych, warto to monitorować)
Jestem totalnym zwolennikiem funduszy, dłużnych też! Tylko warto zapoznać się przed decyzją ze wszystkimi faktami. Będziesz zadowolony z inwestycji tylko, jeśli ją rozumiesz.
Nawet jeśli masz do zainwestowania niewielką sumę pieniędzy, myślisz o pierwszych krokach w stronę większych zysków niż na depozycie – zrób to mądrze.
Zapraszam Cię na indywidualne konsultacje, na których odpowiem na Twoje pytania, pokażę Ci różnice pomiędzy dostępnymi produktami , opowiem Ci jak możesz mądrze dopasować inwestowanie do swoich preferencji.
☕️